UWAGA!!! Wydział Bioinżynierii Zwierząt poszerza ofertę edukacyjną.
UWAGA!!
Wydział Bioinżynierii Zwierząt poszerza ofertę edukacyjną.
W ofercie dydaktycznej Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM pojawił się nowy kierunek studiów na drugim stopniu kształcenia - Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii.
Serdecznie zapraszamy kandydatów, którzy ukończyli studia na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt lub innych Wydziałach UWM w Olsztynie. Liczymy także na absolwentów innych Uczelni z Polski, którym bliska jest relacja człowiek-zwierzę dająca możliwość pracy w szeroko pojętej rekreacji, edukacji i terapii człowieka.
Nabór rozpoczął się już w tej turze rekrutacyjnej. Rejestracja kandydatów trwa do 23 lipca 2019 r. do godziny 15:00. To pierwszy tego typu kierunek na studiach magisterskich (stacjonarnych, 4-semestralnych) w Polsce. Kierunek będzie miał profil praktyczny, z dużą ilością zajęć warsztatowych.
Podstawowymi celami kształcenia są:
- wszechstronne przygotowanie do planowania i prowadzenia zajęć rekreacyjnych, edukacyjnych i terapeutycznych z udziałem zwierząt;
- zdobycie wiedzy i umiejętności pozwalających na wykorzystanie najnowocześniejszych technik badawczych i treningowych w doskonaleniu metod chowu, hodowli, wyboru i szkolenia gatunków zwierząt użytkowanych w celach rekreacyjnych, edukacyjnych i terapeutycznych;
- zdobycie wiedzy i umiejętności pozwalającej na pogłębioną ocenę i optymalizację wykorzystania indywidualnych predyspozycji zwierząt do wielokierunkowej współpracy z człowiekiem.
Zajęcia będą prowadzone przez nauczycieli akademickich wydziałów Bioinżynierii Zwierząt, Nauk Społecznych, Biologii i Biotechnologii oraz specjalistów spoza UWM.
Dlaczego zwierzęta w rekreacji edukacji i terapii?
Po pierwsze, zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii osób z upośledzeniem umysłowym i ruchowym wykorzystywane są na całym świecie. Również w Polsce prowadzone są działania z pomocą psów (dogoterapia) i koni (hipoterapia).
Po drugie, na specjalistów wykorzystujących zwierzęta w celach rekreacyjnych, edukacyjnych i terapeutycznych jest zapotrzebowanie, wciąż powstają ośrodki prowadzące działania z tego zakresu.
Obszar zatrudnienia absolwenta:
Absolwent kierunku zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii wykorzystując interdyscyplinarną wiedzę i umiejętności, może podjąć pracę w: placówkach/ośrodkach rekreacyjnych, edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych i terapeutycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, uwzględniających w swojej działalności zajęcia prowadzone z udziałem zwierząt.
Aktywność zawodowa może być związana z agroturystyką i działalnością szkoleniową i doradczą w zakresie hodowli, utrzymania, żywienia i szkolenia zwierząt.
Absolwent może podjąć pracę w firmach zajmujących się produkcją oraz dystrybucją karmy, paszy, dodatków paszowych i akcesoriów dla zwierząt; instytucjach i organizacjach działających w obszarze ochrony zwierząt; związkach hodowców, ogrodach zoologicznych, schroniskach i hotelach dla zwierząt; a także w organach administracji rządowej i samorządowej oraz organizacjach społecznych.
Pierwsi absolwenci kierunku ukończyli już studia pierwszego stopnia, na których duża część zajęć była praktyczna. Studenci prowadzili zajęcia z dogoterapii i hipoterapii w placówkach oświatowych i ośrodkach jeździeckich z osobami niepełnosprawnymi oraz z uczniami bez dysfunkcji. W ramach programu POWER duża grupa studentów zdobyła uprawnienia zawodowe uzyskując kwalifikacje w zawodzie dogoterapeuty i hipoterapeuty. Zdobycie tych uprawnień było dla studentów bezpłatne, co stanowi dużą wartość dodaną po zakończeniu studiów.
Kierunki pozwalające na podjęcie studiów drugiego stopnia to „zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii” (I stopień), „zootechnika” lub inny kończący się uzyskaniem dyplomu licencjata, inżyniera, magistra, magistra inżyniera, lekarza weterynarii.
Link do szczegółowych informacji związanych z rekrutacją na tym kierunku: https://irk.uwm.edu.pl/pl/offer/REK_19_20_L/programme/78_SMU_ZWREiT/?from=field:78.