W sobotę 18 maja 2024 roku nad jeziorem Kortowskim odbyły się  XVI Akademickie Mistrzostwa w wędkarstwie spławikowym o Puchar Dziekana Bioinżynierii Zwierząt.

Tegoroczne zawody wędkarskie zorganizowane zostały przez Studenckie Koło Pasjonatów Wędkarstwa i Aktywnej Ochrony Ryb „FARIO” oraz Wydział Bioinżynierii Zwierząt. Natomiast nad sprawnym i regulaminowym przebiegiem zawodów czuwali niezastąpieni Pani Ewa Tkaczuk (zdobywczyni tytułu drużynowej Akademickiej Mistrzyni Polski w wędkarstwie spławikowym) oraz Pan dr inż. Mariusz Szmyt, który jest pracownikiem Katedry Ichtiologii i Akwakultury oraz opiekunem naukowym SK „FARIO”.

Do wędkarskiego boju stanęło 14 uczestników, a także trójka dzieci rywalizujących w kategorii „junior”. Zawody rozegrały się w dwóch turach, a o zwycięstwie decydowała „całkowita masa złowionych ryb”, natomiast w innej kategorii „największa złowiona ryba”. W trakcie trwania zawodów wszystkie złowione ryby przetrzymywano w specjalnych siatkach wędkarskich, a po ich zważeniu wróciły ponownie do jeziora Kortowskiego.

Po zakończeniu rywalizacji przy wspólnym ognisku odbyło się podsumowanie zawodów i uroczyste wręczenie nagród przez Panią dr inż. Iwonę Chwastowską-Siwiecką- Prodziekan ds. studenckich oraz Pana dra inż. Mariusza Szmyta.

Zwycięzcą zawodów wędkarskich został Pan Piotr Michalski, natomiast srebro wywalczył ubiegłoroczny tryumfator, Pan Marcin Ptaszkowski. Trzecie miejsce zajął Pan Bartłomiej Smoliński. Cała trójka tegorocznych zwycięzców to absolwenci dawnego kierunku rybactwo. Nagroda i statuetka w kategorii „Największa ryba zawodów” trafiła  do rąk Pana Macieja Króla (absolwent kierunku zootechnika), który złowił największego okonia.

Serdeczne podziękowania kierujemy do fundatorów nagród: Pani prof. dr hab. Urszula Czarnik - Dziekan Wydziału Bioinżynierii Zwierząt, Decathlon, sklepy wędkarskie Knapp, sklep wędkarsko-zoologiczny Skalar, Łowisko.net, sklep wędkarski Sezon, Böttcher Systems, Endibar oraz Pan Karp - Towarzystwo Promocji Ryb.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy już teraz na kolejne zawody, które stanowią doroczne wydarzenie Wydziału Bioinżynierii Zwierząt.