Nie tylko zwierzętami gospodarskimi zootechnik żyje

Herpetologia i terrarystyka to pasja Pani Pauliny Kidawy z IV roku kierunku zootechnika (zakres kształcenia: chów i hodowla zwierząt amatorskich). Jak podkreśla Studentka, jej największym oczkiem w głowie są przede wszystkim węże. Zainteresowania Pani Pauliny, znajdują się raczej w nurcie niszowym, jednak pokochała węże za ich wyjątkowy, unikatowy i charakterystyczny wygląd, a także niepowtarzalny behawior.

 

Historia nietypowego hobby

Kilka lat temu Studentka zdecydowała się na zakup pierwszego osobnika i od tamtej pory nieustannie poszerza swoją wiedzę z zakresu utrzymania węży. Jak sama podkreśla, raczej nikt nie potrafi przejść obojętnie obok terrarium z ogromnym pytonem, gdyż przykuwają wzrok. Obserwacja węży w warunkach domowych jest dla niej świetnym doświadczeniem. Wbrew powszechnej – niezbyt pozytywnej opinii, węże potrafią być naprawdę wspaniałymi i towarzyskimi zwierzętami domowymi, o ile zapewni się im odpowiednie warunki bytowania. Co prawda, nie merdają ogonem na widok swojego właściciela, który wraca z zajęć lub z pracy do domu, ale są w stanie przyzwyczaić się do opiekuna, nawiązać z nim relacje. To niezwykłe, gdyż jak na dzikie i egzotyczne zwierzęta to dość niespotykane zjawisko.

 

Aktywne działania na rzecz zwiększania świadomości dot. płazów i gadów

Pani Paulina ostatnie kilka dni spędziła we Wrocławiu, gdyż uczestniczyła w IV Polskim Sympozjum Herpetologicznym. Wydarzenie ma na celu integrację środowiska herpetologów w Polsce, wymianę doświadczeń pomiędzy naukowcami, praktykami, hobbystami, prezentację aktualnych wyników badań oraz nawiązywanie współpracy naukowej pomiędzy osobami zainteresowanymi różnorodnymi aspektami biologii płazów i gadów. Ponadto organizatorzy podkreślają, iż pragną, aby Sympozjum było platformą współpracy i wymiany myśli między naukowcami, pracownikami instytucji zajmujących się ochroną przyrody, przedstawicielami firm działających w branży przyrodniczej oraz pasjonatami herpetologicznymi. Pani Paulina wskazuje, że dzięki tego typu wydarzeniom można zwiększyć świadomość w społeczeństwie na temat herpetofauny oraz podjąć dyskusję dotyczącą działań w ramach ochrony tych wyjątkowych zwierząt. Studentka zachęca również do pogłębiania wiedzy z zakresu płazów i gadów oraz wsparcia takich organizacji jak Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX. Jest to istotne, gdyż wszystkie gatunki gadów i płazów w Polsce są objęte ochroną gatunkową ze względu na stały spadek liczebności populacji. Obserwuje się spadek ich pogłowia na całym świecie. Niemalże każdego tygodnia kolejne gatunki wprowadzane są na czerwoną listę.

Pani Paulina przesłała serdeczne pozdrowienia dla studentów i pracowników naszego Wydziału. Dziękujemy za nie, a także za Pani zaangażowanie oraz odczarowanie często negatywnego obrazu węży. Trzymamy kciuki za dalszy rozwój i realizowanie celów zawodowych oraz prywatnych. Jesteśmy pod dużym wrażeniem!

 

Fot. Archiwum prywatne P. Kidawy