Monografie przyrodnicze dla praktyków i miłośników aktywnej ochrony dzikich zwierząt
Aktywna ochrona dzikich zwierząt u progu XXI wieku to motto przewodnie wszystkich trzech pozycji wydawniczych. Poszczególne monografie odnoszą się do aktualnych problemów dotyczących zarządzania populacjami dzikich zwierząt, zarówno gatunków łownych, jak i znajdujących się pod ochroną gatunkową. Ponadto dotyczą kwestii monitoringu dzikich zwierząt oraz szkód wyrządzanych przez nie w gospodarce.
Monografie skierowane są do przyrodników, w tym myśliwych, leśników i sympatyków ochrony zwierząt oraz osób zawodowo zajmujących się aktywną ochroną przyrody. Zostały opublikowane w formie wydrukowanej oraz w wersji elektronicznej.
Materiały do opracowań książkowych przygotowane zostały dzięki dofinansowaniu NFOŚiGW, w ramach grantu – Umowa nr 30/2017/Wn-50/EE-ee/D – realizowanego przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Katedrę Hodowli Zwierząt Futerkowych i Łowiectwa, pod tytułem Studia podyplomowe pn. „Łowiectwo i aktywne formy zarządzania populacjami dzikich zwierząt.”
Monografie i ich tematyka:
1. Aktywne formy zarządzania populacjami dzikich zwierząt w Polsce (2020).
- Aspekty prawne funkcjonowania aktywnej ochrony przyrody oraz zasady zarządzania populacjami dzikich zwierząt.
- Planowanie łowieckie w praktyce oraz zasady jego przygotowywania i realizacji, z uwzględnieniem selekcji osobniczej i populacyjnej.
- Zarządzanie populacjami zwierząt znajdujących się pod ochroną gatunkową na tle krajowych programów ochrony – strategia ochrony żubra w Polsce.
- Propozycja koncepcji strategii gospodarowania populacjami zwierząt łownych w najbliższych latach.
Do pobrania: Aktywne formy zarządzania populacjami dzikich zwierząt w Polsce (2020)
2. Szkody w gospodarce wyrządzane przez dzikie zwierzęta (2020).
- Wpływ dzikich zwierząt, zarówno łownych, jak i znajdujących się pod ochroną gatunkową, na działalność gospodarczą człowieka oraz konieczność prowadzenia kompleksowego monitoringu wszystkich szkód wyrządzanych przez nie w gospodarce.
- Szacowanie szkód łowieckich w wybranych uprawach, przy zastosowaniu różnych metod.
- Szkody i ich szacowanie na wybranych plantacjach i w sadach.
- Rozprzestrzenianie afrykańskiego pomoru świń w Polsce oraz zagrożenia dla gospodarki wynikające z jego występowania. Rola myśliwych w zwalczaniu ASF. Metody skutecznego przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa w środowisku.
Do pobrania: Szkody w gospodarce wyrządzane przez dzikie zwierzęta (2020)
3. Monitoring liczebności i jakości populacji dzikich zwierząt (2019).
- Cele i zadania monitoringu.
- Ocena liczebności i zagęszczenia populacji dzikich zwierząt – inwentaryzacja – jako podstawowy problem dotyczący zarządzania populacjami dzikich zwierząt.
- Rozmieszczenie, liczebność, zagęszczenie i pozyskanie łowieckie zwierzyny w Polsce oraz metody oceny jakości populacji zwierząt łownych.
- Chronione gatunki ssaków oraz inwazyjne gatunki obce wśród ssaków.
Do pobrania: Monitoring liczebności i jakości populacji dzikich zwierząt (2019)