Historia

W 1951 roku powstał Wydział Rybacki, jako jeden z czterech podstawowych wydziałów Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. W strukturze wydziału od początku znajdowała się Katedra Rybactwa. Wydziałem oraz Katedrą kierował pierwszy jego dziekan profesor Stanisław Sakowicz. W strukturze Katedry Rybactwa ulokowany był Zakład Gospodarki Jeziorowej i Rzecznej, którego kierownikiem był także profesor Stanisław Sakowicz.

W 1966 roku Wydział Rybacki przeniesiono do WSR w Szczecinie, natomiast na WSR w Olsztynie powołano Oddział Rybactwa śródlądowego na Wydziale Zootechnicznym. Miał on 4 katedry, w tym Katedrę Rybactwa kierowana przez doc. dr hab. Tadeusza Wojno (1967-1970).

W 1970 roku z inicjatywy profesora P. Olszewskiego z Oddziału Rybactwa Śródlądowego przy Wydziale Zootechnicznym powstał Wydział Ochrony Wód i Rybactwa. W 1970 roku zmieniono strukturę Wydziału na instytuty. Powstały dwa instytuty: Instytut Ichtiobiologii i Rybactwa oraz Instytut Hydrobiologii i Ochrony Wód. Instytut Ichtiobiologii miał 3 kolejnych kierowników: prof. T. Wojno (1970-1972), prof. J. Szczerbowskiego (1972-1977) i doc. Cz. Grudniewskiego (1980-1983). W strukturze instytutu był Zakład Ichtiobiologii i Rybactwa Jeziorowego (kierownik prof. Jan Szczerbowski). W 1983 roku powrócono do systemu katedralnego i utworzono Katedrę Rybactwa.

1 września 1999 roku oficjalnie powołano Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, który powstał z połączenia trzech istniejących w Olsztynie szkół wyższych: Akademii Rolniczo-Technicznej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Warmińskiego Instytutu Teologicznego.

W okresie 2000-2019 na zlikwidowanym Wydziale Nauk o Środowisku (2020) funkcjonowały 3 katedry ściśle związane z kształceniem na kierunku Rybactwo: Katedra Biologii i Hodowli Ryb, Ichtiologii oraz Rybactwa Jeziorowego i Rzecznego

Kierunek Rybactwo w 2019r. został transferowany na Wydział Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (Zarządzenie nr 72/2019 Rektora UWM w Olsztynie). Zmiana ta była wynikiem wdrożenia zapisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 roku oraz powstaniem nowej dyscypliny naukowej zootechnika i rybactwo. Na WBZ została utworzona nowa Katedra Ichtiologii i Akwakultury, która skupia grupę nauczycieli akademickich i pracowników naukowo-badawczych, wybitnych specjalistów w zakresie rybactwa.