Działalność naukowa
Wykaz pracowników naukowo-dydaktycznych Katedry Ichtiologii i Akwakultury zaangażowanych w badania naukowe
Prof. dr hab. inż. Krystyna Demska-Zakęś
Profil badawczy: innowacyjne technologie w rozrodzie, podchowie i żywieniu ryb oraz zarządzaniu zasobami ryb śródlądowych; wpływ metod i procedur badawczych/hodowlanych na stan fizjologiczny i dobrostan ryb; rozwój i funkcjonowanie układu płciowego ryb w warunkach prawidłowego i zakłóconego środowiska.
Prof. dr hab. inż. Dorota Fopp-Bayat
Profil badawczy: genetyka ryb, genetyka populacji, metody molekularne w ichtiologii i akwakulturze, inżynieria genomowa, cytogenetyka, bioinformatyka w ichtiologii i akwakulturze, akwakultura ryb jesiotrowatych, biotechnologia rozrodu ryb, biologia gamet i zarodków ryb, hydrobiologia, ochrona bioróżnorodności organizmów wodnych, monitoring środowiska wodnego.
Dr hab. Piotr Gomułka, prof. UWM
Profil badawczy: parazytofauna ryb w wodach otwartych i w warunkach akwakultury; toksykologia (toksyczność anestetyków, amoniaku i toksyn grzybów), żywienie ryb i wpływ żywienia na jakość i stan zdrowotny ryb, wpływ metod i procedur badawczych/hodowlanych na stan fizjologiczny i dobrostan ryb
Prof. dr hab. inż. Piotr Hliwa
Profil badawczy: wpływ czynników biotycznych i abiotycznych na rozwój i funkcjonowanie układu rozrodczego ryb, biotechnika rozrodu, metody krótko- i długookresowego przechowywania gamet ryb, biologia i fizjologia ryb gatunków obcych i inwazyjnych, zarządzanie naturalnymi populacjami ryb w warunkach środowiska kształtowanego antropogenicznie ze szczególnym uwzględnieniem analizy wpływu zwierząt rybożernych na ichtiofaunę.
Dr inż. Krzysztof Kozłowski
Profil badawczy: biologia ryb dzikożyjących, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów chronionych, inwentaryzacje i monitoring ichtiofauny, powiązania troficzne w ekosystemach wodnych, gospodarka rybacka w wodach otwartych.
Prof. dr hab. inż. Roman Kujawa
Profil badawczy: kontrolowany rozród krajowych ryb słodkowodnych, podchów ryb w różnych systemach hodowlanych (np. system RAS, sadze jeziorowe), wpływ niekorzystnych warunków środowiska na przeżywalność larw ryb, wpływ czynników abiotycznych na czas trwania i przebieg embriogenezy oraz przeżywalność zarodków.
Dr hab. inż. Katarzyna Mierzejewska
Profil badawczy: parazytologia ryb ze szczególnym uwzględnieniem gatunków ryb obcych i inwazyjnych w ichtiofaunie Polski, badania populacyjne ryb z wykorzystaniem znakowań otolitów fluorochromami i metod telemetrycznej obserwacji ryb z wykorzystaniem nadajników akustycznych.
Dr inż. Mariusz Szmyt
Profil badawczy: akwakultura ryb, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków zimnolubnych, w kontekście różnych systemów hodowli (otwarte, zamknięte obiegi wody, RAS), aktywna ochroną zagrożonych gatunków ryb łososiowatych, innowacyjne rozwiązania w rozrodzie, podchowie i żywieniu różnych gatunków ryb.
Dr inż. Katarzyna Targońska
Profil badawczy: produkcja materiału zarybieniowego gatunków cennych gospodarczo, wędkarsko lub szczególnie istotnych dla zachowania bioróżnorodności wód; wpływ pochodzenia, rodzaj stymulacji środowiskowej i hormonalnej oraz żywienia tarlaków na rozród, jakość gamet męskich/żeńskich oraz larw; techniki wylęgarnicze, larwikultura i podchów stadiów młodocianych ryb w zróżnicowanych warunkach środowiskowych, zagęszczeniu, z różną dostępnością/ rodzajem pokarmu.
pozostali pracownicy Katedry Ichtiologii i Akwakultury, uczestniczący w badaniach naukowych
Dr inż. Anna Wiśniewska
Pracownik dydaktyczny.
Profil badawczy: ekonomiczno-społeczne, prawne i przestrzenne aspekty gospodarki rybackiej. Kształtowanie i zrównoważony rozwój akwakultury w kraju i UE. Prawne i społeczne aspekty kształtowania i ochrony ekosystemów wodnych w aspekcie zrównoważonego zarządzania zasobami ichtiofauny. Zastosowanie metod wielokryterialnych w ocenie wpływu akwakultury na środowisko.
Dr inż. Joanna Szymanowicz
Pracownik inżynieryjno-techniczny
Mgr inż. Marta Wasiak
Pracownik inżynieryjno-techniczny