Pszczelnictwo i chów dzikich pszczołowatych
Pszczelnictwo i chów dzikich pszczołowatych
Kierownik Studiów: dr hab. Beata Bąk
e-mail:beata.bak@uwm.edu.pl, tel.: +48 606 948 567
Sekretarz Studiów: Jan Gabruś
e-mail: jan.gabrus@uwm.edu.pl tel.: 89 523 38 67
Forma studiów podyplomowych: niestacjonarne
Czas trwania: 2 semestry
Liczba godzin dydaktycznych: 258
ECTS: 55
Opłata: 2600 zł - za jeden semestr
Zapisy na studia: https://irk.uwm.edu.pl/pl/offer/REK_24_25_SP/programme/SP1104N/?from=field:SP1104N
Charakterystyka:
Celem studiów jest kształcenie słuchaczy w zakresie pszczelnictwa i chowu dzikich pszczołowatych. Zdobyte umiejętności umożliwią absolwentowi prowadzenie gospodarstwa pasiecznego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Studia przygotują słuchaczy do prowadzenia zakładów skupu i przetwórstwa produktów pszczelich, umożliwią tez świadczenie usług zapylania upraw wielkoobszarowych, a także przygotują do chowu dzikich pszczołowatych.
Studia skierowane są do absolwentów studiów wyższych magisterskich, inżynierskich, licencjackich dowolnych kierunków, którzy zamierzają prowadzić lub prowadzą gospodarstwo pasieczne oraz do pracowników w organizacjach i instytucjach rządowych i samorządowych zajmujących się problematyką pszczelarską.
Absolwent studiów podyplomowych kierunku Pszczelnictwo i chów dzikich pszczołowatych uzyskuje kwalifikacje rolnicze, poświadczone świadectwem ukończenia studiów podyplomowych (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą - Dz. U. poz. 109 z późn. zm.).
Słuchacz studiów nabędzie wiedzę z zakresu efektywnych ekonomicznie technologii produkcji pasiecznej, hodowli matek pszczelich oraz chowu dzikich pszczołowatych.
Absolwent będzie potrafił zaprojektować proces produkcji i przetwarzania produktów pszczelich z zachowaniem wszelkich norm jakościowych. Słuchacz będzie znał tajniki apiterapii i miodosytnictwa. Absolwent nabędzie kompetencje w zakresie zapylania upraw. Ponad to słuchacz uzyska wiedzę na temat profilaktyki i podstaw terapii chorób pszczół.
Program studiów przewiduje liczne zajęcia praktyczne, a zdobyte kwalifikacje pozwolą absolwenom także na prowadzenie zajęć edukacyjnych i szkoleń o pszczołach i pszczelarstwie.