Ichtiologia i Akwakultura bez granic… Czyli moja rybacka przygoda w Czechach…
Choć współpraca i kontakty rybackie pomiędzy Polską a Czechami mają wielowiekową historię, to aktualnie nabrały one nowego wymiaru. Nowoczesne, przyjazne środowisku, systemy hodowlane, przyszłościowe trendy żywieniowe czy aktywna ochrona zagrożonych gatunków ryb to główne obszary aktualnej polsko – czeskiej współpracy. Dzięki temu, od września do grudnia ubiegłego roku, miałem przyjemność uczestniczyć w stażu naukowym, w ramach projektu RID, na Wydziale Rybactwa i Ochrony Wód w Vodnanach, na Uniwersytecie Południowo Czeskim w Czeskich Budziejowicach. Moja zawodowa pasja naukowa i prywatne zamiłowanie do ryb łososiowatych i aktywnej ochrony gatunków zagrożonych w środowisku naturalnym dała mi szansę wyjazdu do Czech.
W trakcie stażu brałem m. in. udział w badaniach efektywności zarybień znakowanym, narybkiem lipienia europejskiego (Thymallus thymallus L.) hodowanym w pstrągowych stawach ziemnych. W ramach tego zadania uczestniczyłem w kontrolnych elektropołowach, w rejonach zarybień, trzech potoków położonych w południowych Czechach – Blanice, potok Chvalšinský oraz potok Zlatý. Wszystkie odłowione lipienie sprawdzaliśmy pod kątem obecności znaczka, w celu rozróżnienia ryb pochodzących z zarybień (znakowane) oraz z tarła naturalnego (bez znaczków). Celem tych badań była ocena możliwości przystosowania ryb pochodzących z zarybień do warunków naturalnych.
Uczestniczyłem również w badaniach możliwości reintrodukcji lipienia w potoku Blanica, w celu wzmocnienia naturalnej populacji w tym potoku tarlakami pochodzącymi z warunków kontrolowanych. Wszystkie powyższe działania są szczególnie ważne, gdyż lipień jest rybą cenną i bardzo atrakcyjną wędkarsko.
W trakcie stażu brałem również udział w pracach specjalistycznego Laboratorium Akwakultury Intensywnej (działającego w systemie zamkniętego obiegu wody RAS) oraz Laboratorium Toksykologii Wody i Ichtiologii. Uczestniczyłem w codziennych pracach hodowlanych oraz w analizach jakości wody w stawach i basenach hodowlanych.
W trakcie stażu prowadziłem również wykłady dla studentów i pracowników Wydziału Rybactwa i Ochrony Wód w Vodnanach, dotyczące „Aktualnego stanu akwakultury w Polsce” „Aktywnej ochrony ryb łososiowatych w Polsce” i „Działalności naukowej pracowników Kierunku Ichtiologia i Akwakultura UWM oraz jednostek współpracujących”.
A to wszystko dzięki pasji i pracy na Kierunku Ichtiologia i Akwakultura na UWM w Olsztynie. ZAPRASZAMY DO NAS…!!!