Działalność naukowa
W Katedrze Genetyki Zwierząt działają 4 pracownie: biologii molekularnej (PCR), genomiki funkcjonalnej, mikromacierzy DNA oraz pracownia hodowli komórek.
Wprowadzenie do badań mikromacierzy DNA przez ostatnie 15 lat stało się możliwe dzięki zawiązaniu bardzo ścisłej współpracy ze Stacją Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy, która sfinansowała zakup pełnego wyposażenia laboratorium genotypowania w technologii Illumina. W latach 2009-2012 laboratorium i pracownia analizy mikromacierzy jako jedyne w Polsce wykonywały rutynowe badania na rzecz hodowli bydła dla stacji w Bydgoszczy oraz dla wielu państwowych ośrodków hodowli zarodowej bydła z całego kraju. Stało się to możliwe dzięki wypracowanej w katedrze koncepcji założenia jedynego w Polsce Banku DNA Buhajów i podjęcie się koordynacji ogólnopolskiego Konsorcjum MASinBULL, które w roku 2012 zbudowało podstawy metodyczne do wdrożenia nowej metody oceny wartości hodowlanej bydła mlecznego – tzw. oceny genomowej. Posiadanie laboratorium i pracowni analizy mikromacierzy i specjalistycznego oprogramowania spowodowało powstanie pierwszych prac naukowych stosujących całogenomową analizę asocjacji (GWAS – Genome-wise Association Study), która była w stanie wskazać na determinanty genomiczne takich cech jak jakość nasienia buhajów, jakość mięsa wieprzowego, podatność żubrów na nekrotyczne zapalenie napletka, czy odpowiedzi immunologicznej bydła na zakażenie wirusem BLV. W tym samym okresie we współpracy z Katedrą Biochemii Wydziału Biologii UWM w Olsztynie podjęto badania nad polimorfizmem beta-kazeiny bydła jako źródła aktywnego peptydu beta-kazomorfiny-7 uznawanego za niekorzystny dla zdrowia ludzi. Ten wątek badawczy był później rozwijany poprzez współpracę z Instytutem Innowacji Przemysłu Mleczarskiego (SM Mlekpol) i poprzez liczne artykuły popularnonaukowe i wystąpienia, co przyczyniło się do pojawienia się produktów mleczarskich na bazie mleka A2.
W kolejnych latach w Katedrze można dostrzec zaangażowanie w badania bardziej natury poznawczej niż utylitarnej. Podjęta współpraca z Instytutem Zoologii PAN w Warszawie umożliwiła Katedrze na udział w badaniach filogenetycznych dotyczących ewolucji i migracji psów i wilków na terenie Euroazji a także na analizę zmienności multilocus kazeinowego u 17 gatunków Bovidae.
Nowe możliwości badania ekspresji genów zostały wprowadzone przez powstanie kolejnego laboratorium, zajmującego się głównie analizą RNA. Dr hab. Paweł Brym użył tej metody do oceny zmian w poziomie mRNA w komórkach układu immunologicznego oraz w plemnikach knurów poddanych procesowi kriokonserwacji.
Działalność naukowa pracowników Katedry znalazła swój najtrwalszy wyraz w oryginalnych pracach twórczych. Od momentu pojawienia się pierwszej rozprawy naukowej w roku 1961, pracownicy naukowi Katedry zdołali opublikować łącznie 382 oryginalne prace twórcze, z czego na lata 1961-200 przypadło 151 prac, a na okres 2001-2025 – 231 prac.