Działalność dydaktyczna
- Biochemia
W ramach prowadzonych zajęć studenci mają opanować wiadomości dotyczące budowy i funkcji biomolekuł występujących w żywym organizmie, regulacji podstawowych procesów metabolicznych oraz wzajemnych powiązań między nimi. Istotnym elementem programu dydaktycznego przedmiotu są zagadnienia dotyczące obiegu informacji, syntezy i wykorzystywania energii w komórce oraz molekularnych podstaw produkcyjności zwierząt użytkowych z uwzględnieniem aspektów zakłócających omawiane procesy.
kierunek: Zootechnika, Wydział Bioinżynierii Zwierząt
- Biochemia zwierząt z elementami chemii bioorganicznej
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z budową podstawowych związków organicznych i ich przemianami zachodzącymi w organizmie zwierzęcym. Podczas realizacji procesu dydaktycznego omawiane są m.in. zagadnienia dotyczące bioenergetyki organizmu zwierzęcego oraz głównych szlaków metabolicznych z uwzględnieniem ich powiązań i regulacji.
- Biochemia ogólna z elementami chemii organicznej
kierunek: Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii, Wydział Bioinżynierii Zwierząt
- Biochemia zwierząt z elementami chemii bioorganicznej
Celem przedmiotu jest zapoznanie studenta z budową podstawowych związków organicznych oraz przebiegiem podstawowych procesów metabolicznych zachodzących w komórkach organizmów żywych. W ramach przedmiotu omawiane są zagadnienia dotyczące m.in. biosyntezy białka, bioenergetyki organizmu zwierzęcego oraz przebiegu głównych szlaków metabolicznych. Istotnym elementem procesu dydaktycznego jest przygotowanie studenta do wykonywania podstawowych analiz biochemicznych.
kierunek: Ichtiologia i akwakultura, Wydział Bioinżynierii Zwierząt
- Biochemia z elementami chemii bioorganicznej
Celem przedmiotu jest poznanie procesów biologicznych na poziomie molekularnym i mechanizmów ich regulacji w organizmie zwierzęcym z ukierunkowaniem na organizm ryb. Poznanie procesów biochemicznych w organizmie stanowi bazy dla nauczania studentów w/w kierunku wielu innych gałęzi nauk przyrodniczych. W czasie realizacji przedmiotu studenci zapoznają się z laboratorium biochemicznym i z podstawowymi metodami biologii molekularnej.
kierunek: Zootechnika, Wydział Bioinżynierii Zwierząt
specjalność: biotechnologia w hodowli zwierząt
przedmioty:
- propedeutyka biotechnologii,
- inżynieria genetyczna,
- wybrane elementy proteomiki,
- proteomika w technologii konserwacji nasienia zwierząt,
- wybrane działy analizy instrumentalnej,
- zastosowanie informatyki w biotechnologii,
- andrologia molekularna.
Program dydaktyczny specjalności obejmuje trzy sfery zagadnień biotechnologicznych w produkcji zwierzęcej:
- postęp genetyczny w hodowli,
- rozród zwierząt,
- zdrowie zwierząt.
Przedmioty wchodzące w skład programu nauczania są ściśle powiązane tematycznie w ramach trzech zasadniczych układów subdyscyplinarnych:
1. Propedeutyka biotechnologii,
2. Biotechnologia genu zwierzęcego,
3. Biotechnologia w rozrodzie zwierząt.
Prezentowane kierunki wzbogacone są o wybrane zagadnienia biotechnologii żwacza oraz dotyczące wpływu pozagenetycznych czynników w regulacji procesów reprodukcyjnych u zwierząt.
kierunek: Zootechnika, Wydział Bioinżynierii Zwierząt
- Biotechnika rozrodu
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z biologicznymi podstawami regulacji funkcji rozrodczych samic i samców. W ramach przedmiotu omawiane są podstawowe metody biotechniczne (kriokonserwacja gamet i zarodków, sztuczne unasienianie) oraz możliwości ich praktycznego zastosowania w hodowli zwierząt gospodarskich.